Dvodnevna terenska nastava učenika osmih razreda u Vukovaru

Autor: Mirjana Slovenec, 13. 2. 2018.

Dana 7. i 8. veljače 2018. (srijeda i četvrtak) učenici osmih razreda naše škole (8.a, 8.b) sudjelovali su u projektu „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, u organizaciji Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Polazak je bio u srijedu oko 4 h iz Desinića, a povratak u četvrtak oko 21 h. Na samome polasku nije ih omeo ni snijeg, koji je u noći nemilosrdno zameo sve ceste, već se hrabro u Vukovar otputilo svih 26 učenika, a s njima su bile učiteljice Viktorija Lončar i Vedrana Gudek.
Po dolasku u Vukovar u 9:15 h učenici su dobili lunch-pakete i slušali predavanja „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“, a nakon toga posjetili su Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture. Zatim su ručali u restoranu „Istra“ u sklopu Memorijalnog centra, prijavili se u hostel „Dubrovnik“ te slobodno vrijeme iskoristili za šetnju središtem grada u pratnji učiteljica. Nakon večere bila im je organizirana disko-večer, na kojoj su uživali družeći se ujedno s učenicima drugih škola. Tijekom drugoga dana boravka u Gradu heroju učenici su posjetili memorijalne lokacije: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica `91., izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata i Masovnu grobnicu Ovčara. Nakon ručka dobili su lunch-pakete za povratak kući te slušali zanimljivo brigadirovo predavanje „Škola mira“. Osim učenika naše škole, na terenskoj su nastavi tada sudjelovali učenici osmih razreda iz još četiriju škola (I. osnovna škola Dugave, OŠ Sveta Klara, OŠ Malešnica, OŠ Iver). Naposljetku, dvojica učenika (Dominik Papić i Lovro Šurbek) predstavljali su Školu na kvizu znanja i pobijedili. Svi su bili ponosni i vrlo radosni zbog toga. Bravo!
Terenska je nastava bila sadržajno bogata i uspješno je realizirana. Osim što su dobili vrlo detaljan uvid u važan dio hrvatske povijesti, učenici su se i emotivno obogatili. Pokazali su poštovanje prema Gradu heroju. Povratak kući bio je ispunjen njihovim radosnim pjevanjem u autobusu.

Fotografije...