Obavijest o povratku učenika od 1. do 4. razreda u školu - ponedjeljak,25. svibnja 2020..

Autor: Doris Kaučić, 22. 5. 2020.

Poštovani roditelji učenika 1. do 4. razreda Osnovne škole Đure Prejca Desinić i

PŠ Velika Horvatska i PŠ Vinagora,

sukladno Uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) i Preporukama Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO) definirano je da se rad u školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima, uz poštivanje Uputa HZJZ, smatra jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad kod kuće.

Stoga pozivam sve učenike od 1. – 4. razreda na nastavu od 25. svibnja.

Obzirom na navedeno,  organizirat će se  redovna i izborna nastava za sve učenike 1. – 4. razreda u matičnoj i područnim školama od ponedjeljka 25. svibnja 2020.

Preporučam svim roditeljima da detaljno pročitaju nove Upute HZJZ, i Preporuke MZO, a mi smo na raspolaganju za vaša pitanja te vas pozivam da nam se obratite.

Izdvojili smo neke preporuke za rooditelje:

• Roditelji/skrbnici ne moraju dovoditi djecu u škole, ako ih dovode, ne ulaze u školsku zgradu osim u krajnjoj nuždi, već dolaze do ulaza pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu.
  • Sukladno odluci roditelja, učenici u školu dolaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, kao što bi dolazili da nema epidemije.
  • Ako roditelji  dovode učenike, ne ulaze u školsku zgradu osim u krajnjoj nuždi, već dolaze do ulaza pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu.
  • Roditelji se ne okupljaju na ulazu u školsku zgradu.
  • Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu, već se javljaju telefonom ravnatelju škole i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu.

Nadalje, nastava će se održavati prema postojećem rasporedu sati (B raspored).

Od ponedjeljka 25. svibnja organiziran je i prijevoz učenika putnika prema uobičajenom voznom redu kao i prehrana u školskoj kuhinji.

Mogući izmijenjeni vozni red objavljujem tijekom petka odmah nakon dogovora s prijevoznikom.

Detaljnije upute očekujte od  vaših razrednica. U ponedjeljak će  razrednice dočekati svoje učenike, odvojeno uči u školu te objasniti sva pravila higijene, dezinfekcije, kretanja, prehrane, korištenje sanitarija, prijevoza i sl.

Dajem informaciju od MZO ; odgovori  na dva često postavljena pitanja

1. Zašto se u škole vraćaju samo učenici 1. – 4. razreda, a ne svi kad su škole sigurne prema uputama HZJZ-a?

Za početak, kako bi škole mogle osigurati prostorne uvjete koje traži HZJZ, nije moguće vratiti u škole sve učenike i održati nastavu za sve razrede. Drugi razlog je što učenici razredne nastave teško mogu učiti i stjecati neke temeljne vještine (čitanje, pisanje, crtanje…) bez odrasle osobe i to im se mora osigurati. Uz to, u školi će se izvoditi cijela satnica. Također, u razrednoj nastavi se radi s manjim brojem učitelja nego u predmetnoj nastavi.

2. Je li povratak u školu obvezan za sve učenike razredne nastave?

Upute HZJZ-a kažu da je škola sigurna za zaposlenike i učenike uz pridržavanje navedenih mjera pa učenici razredne nastave trebaju ići u školu. Roditelji čija djeca neće ići u školu, kao i inače, trebaju opravdati izostanak s nastave. Razlozi za nedolazak u školu mogu biti objektivni kao što su: bolest, izmještenost zbog potresa, osnivač ne može brzo osigurati primjeren prijevoz, lokalno žarište (primjer Brač) itd. Također, mogu biti i subjektivne okolnosti poput teško bolesne osobe u kućanstvu i roditelj se boji poslati dijete u školu iako u redovitoj situaciji to ne bi bila opravdana isprika. Učenici koji će ostati kod kuće imat će priliku još neko vrijeme, dok se ne obradi obvezno gradivo, sudjelovati u mješovitoj nastavi uz pomoć Škole na trećem, ali se prema novim uputama mogu i naknadno uključiti u razredni odjel.

Veselimo se ponovnom susretu, dođite nam svii !!!

vaša ravnateljica

*U prilogu (pritiskom na opširnije) možete pronaći  dokument Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova i razrednu nastavu od 1. do 4. razreda te posebne razredne odjele i rad s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi te Preporuke za organizaciju rada u razrednoj nastavi i upute za vrednovanje i ocjenjivanje od 25. svibnja 2020.