U sklopu planiranih aktivnosti darovitih učenika naše škole ove smo se godine pridružili Dabar natjecanju. Dabar je natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja koje promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj želimo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom. Ove godine u natjecanje su se uključili učenici 7.a razreda – Toni Crnić, Maja Halužan i Lucija Pokupec. Natjecanje je trajalo od 9. do 13.11.2020., a naši su učenici putem tableta pristupili online natjecanju.
Izazovu se pridružila i naša učiteljica matematike Kristina Pisk koja je sudjelovala u natjecanju Dabar učitelja te ostvarila odlične rezultate.

Čestitamo!!

Dabar je više od natjecanja, Dabar je izazov!

Republika Hrvatska je od 2016. godine uključena u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja, a od 2016. u izradi zadataka sudjeluju i hrvatske učiteljice i učitelji.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Prvo natjecanje Dabar u Hrvatskoj održano je u studenom 2016. s 5624 sudionika. Već sljedeće godine interes za sudjelovanjem u natjecanju je pokazalo više od 430 škola a sudjelovalo je 15247  učenika u svih 5 kategorija. 2019. godinu obilježili su s 24769 natjecatelja.

Dabar se organizira svake godine početkom studenog, a prijave za sudjelovanje otvaraju se, u pravilu, 1. listopada. Svaku školu sudionicu Dabra prijavljuje jedna odgovorna osoba popunjavajući prijavni obrazac.

« Prosinac 2020 »